Akumulacja PDF Drukuj Email
poniedziałek, 02 listopada 2009 13:25

Najprzyjemniejsza dla ciała metoda oddawania ciepła polega na dalekosiężnym promieniowaniu ciepła z kominka lub pieca kaflowego. Koncepcja promieniowania cieplnego znajduje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie pożądany jest długo utrzymujący się, stały poziom mocy cieplnej, tak jak na przykład w domu energooszczędnym.

Kominek akumulacyjny to nic innego jak budowane wcześniej metodą rzemieślniczą piece kaflowe. Rzemieślnik budował kanały dla gazów grzewczych (spalin) z płyt i cegieł szamotowych dla danego pieca o indywidualnie dobranych parametrach. Specyficzne własności materiałów szamotowych sprawiają, że pobierają one ciepło z gazów grzewczych (spalin), magazynują je, a następnie oddają na zewnątrz poprzez wolne i równomierne promieniowanie obudowy kominkowej.

 

akumulacja

Na rynku można dzisiaj spotkać gotowe elementy do budowy pieców akumulacyjnych. Materiały wytwarzane w dzisiejszych technologiach odznaczają się wysoką jakością akumulacji oraz równomiernym oddawaniem ciepła do pomieszczenia. Zalety produkowanych obecnie mas akumulacyjnych to szybki montaż, gładkie ścianki zapewniają zredukowany opór przepływu gazów spalinowych oraz większa gęstość materiałów skutkuje wyjątkową absorpcją ciepła.

kominki

kominki opole

Budowa kominków w tej technologii daje użytkownikowi przyjemne ciepło które jest odczuwalne nawet po wypaleniu się drewna we wkładzie kominkowym jeszcze wiele godzin.

W piecu akumulacyjnym ciepło jest magazynowane w ważącej zazwyczaj 300 - 700 kg ceramicznej masie akumulacyjnej i jest oddawane powoli poprzez całą obudowę kaflową. W ten sposób unika się wysokich mocy szczytowych (nie doprowadza do przegrzania pomieszczeń) oraz znacznych wahań temperatury.

Zależnie od zastosowanej masy akumulacyjnej piec kaflowy potrzebuje czasu aby się wygrzać, co może trwać nawet trzy godziny.