Drewno PDF Drukuj Email

To związane w strukturze komórkowej cząsteczki węgla. Drewno należy do odnawialnych źródeł energii, to znaczy produkty jego spalania wchodzą ponownie w ten sam cykl, który w procesie fotosyntezy prowadzi do rozwoju i wzrostu młodego drzewa.

Wartość opałowa określa, jaką korzyść (= ilość ciepła w kWh) można osiągnąć podczas spalania. Różne rodzaje drewna różnią się pod tym względem w niewielkim stopniu. Gatunki iglaste mają wartość opałową ok. 4,4 - 4,5 kWh/kg, zaś liściaste 4,1- 4,2 kWh/kg, pod warunkiem, że mówimy o drewnie składowanym w suchych warunkach przez okres 2 lat. Drewno opałowe (= w postaci polan) jest zazwyczaj kupowane na metry sześcienne (= m3). Jeden m3 drewna iglastego ma ciężar ok. 360 kg, natomiast jeden m3 drewna liściastego ok. 510 kg. Dlatego w przeliczeniu na m3 kupowanego drewna otrzymujemy wartość opałową ok. 1600 kWh/m3 dla gatunków iglastych, dla liściastych będzie to ok. 2100 kWh/m3.

Znacznie większy wpływ na wartość opałową ma wilgotność drewna, tzn. ile wody dane drewno zawiera. Można to zobaczyć na poniższym przykładzie:

Zawartość wody
(g/kg drewna)
Wartość opałowa
(kWh/kg)
bardzo suche 100 4,5
sezonowane przez 2 lata 200 4
sezonowane przez 1 rok 350 3
świeżo ścięte drewno 500 2,1

W przybliżeniu można powiedzieć, że świeżo ścięte drewno ma zaledwie połowę wartości opałowej dobrze sezonowanego drewna opałowego. Całkiem konkretnie oznacza to, że np. przy zapotrzebowaniu cieplnym średnio 4 kW potrzebna na jeden dzień ilość energii cieplnej wynosi 4 kW * 24 godziny = 96 kWh. Jeśli zapotrzebowanie to jest pokrywane przez spalanie drewna liściastego, wtedy jeden metr sześcienny wystarcza na dobre 3 tygodnie; 2100 kWh / 96 kWh na dzień = 21 dni i 21 godzin. Jeśli zamiast dobrze sezonowanego drewna użyjemy drewna świeżo po ścięciu, wtedy kupiony jeden metr sześcienny wystarczy na zaledwie 11 dni.